Ethereum merge jest połączeniem głównej sieci ethereum z konsensusem zatwierdzania transakcji typu Proof of Stake. Oznacza to, że merge był oficjalnym przejściem z Proof of Work (PoW) na Proof of Stake (PoS). Przejście sieci ethereum, który znamy jako mainnet oficjalnie działa na nowej sieci PoS już od połowy września 2022 roku, chociaż testy potwierdzające prawidłowość działania sieci miały miejsce już kilka miesięcy temu. Już w sierpniu dostaliśmy oficjalne informacje od zarządu ethereum o tym, że przeniesienie mainnetu ethereum wkrótce wejdzie w życie.
Oznacza to, że od tej pory oficjalnie nie można wydobywać cyfrowych tokenów ethereum za pośrednictwem kopania kryptowalut. Ponieważ Proof of Stake przewiduje zupełnie innych system potwierdzania transakcji oraz przyłączania nowych monet do sieci. Vitalik Buterin (twórca ethereum) zdecydował o przejściu na nowy system pracy ze względu na to, że jest on o wiele bardziej ekologiczny. System potwierdzania Proof of Work zużywa mnóstwo energii elektrycznej. Dlatego też założyciele ethereum szukali sposobu na to, aby od niego odejść.
Najnowsze wyliczenia matematyczne pozwoliły nam oszacować, że nowy system tej kryptowaluty będzie zużywał nawet o 99,5% mniej prądu od pierwszej wersji ethereum opartej na walidacji za pośrednictwem Proof of Work. Nowy węzeł walidacyjny ethereum wymaga walidacji poprzez zablokowanie pewnej części posiadanych tokenów ethereum. Teoretycznie każdy z nas może zostać takim walidatorem. Wystarczy, że stać nas na to, aby zablokować 32 tokeny ethereum w tak zwanym procesie stakowania (W momencie pisania tego artykułu 1 ethereum jest warte 1300 dolarów amerykańskich).
Merge ethereum zmienił sposób walidacji sieci oraz jej zabezpieczania, jednak sami aplikacje oparte na tej kryptowalucie nie zmienią swojego działania. Tokeny pozostaną nadal tym samym aktywem dla inwestorów zainteresowanych kryptowalutą. Merge nie wpływa także na funkcjonowanie obecnych smart kontraktów zapisanych na blockchainie ethereum.
W jaki sposób działa stakowanie ethereum w systemie PoS?
Być może rozległe działanie blockchainu jest całkiem skomplikowane, jednak w praktycznym ujęciu stakowanie tokenów etheru nie należy do trudnych procesów. Wystarczy, że mamy dostatecznie dużo oszczędności w sieci ethereum, aby partycypować w tym procesie. Osoby zatwierdzające prawidłowość węzłów sieci ethereum są zobligowane do zablokowania minimalnie 32 tokenów ethereum. Wystarczy, że stworzymy inteligentny kontrakt, który posłuży do stakowania naszych tokenów uwierzytelniających działanie sieci. W przypadku niektórych sieci opartych na energooszczędnym systemie Proof of Stake im więcej tokenów w tym celu zablokujemy, na tym większe nagrody od sieci możemy liczyć.
Podczas gdy niektóre blockchainy PoS dają większą szansę na nagrody użytkownikom, którzy stawiają większą ilość kryptowalut, Ethereum obsługuje nagrody za pomocą losowej loterii, aby wybrać, kto zaproponuje nowy blok do dodania do blockchaina. Dobrą wiadomością jest również to, że ci, którzy nie mają 32 tokenów ethereum niezbędnych do uruchomienia węzła walidacyjnego, nadal mogą pośrednio partycypować w tym procesie.
Wystarczy, że dołączą do puli walidacyjnej. Takie pule do stakowania ethereum znajdziemy na popularnych giełdach kryptowalutowych, takich jak na przykład Coinbase, Kraken lub Binance. Pula stakingowa polega na tym, że osoby posiadające niewielkie wartości ethereum mogą połączyć swoje oszczędności w jednej puli, aby stworzyć węzeł walidacyjny, który wymaga aż 32 tokenów etheru. Dzięki temu nie tylko bogatsze osoby mogą uczestniczyć w zatwierdzaniu.
Czy merge ethereum może wiązać się z pewnym ryzykiem?
Istnieje kilka zagrożeń związanych z takim przedsięwzięciem. Ethereum merge może przede wszystkim zwiększyć podatność całej sieci blockchain na ataki. W przypadku Proof of Work walidatorzy mogą być anonimowymi górnikami. Jednak stakowanie sprawia, że Proof of Stake uzgadnia osoby odpowiedzialne za stakowanie jeszcze przed rozpoczęciem walidacji sieci. Z tego powodu osoby wykorzystujące swoje zasoby do zabezpieczenia sieci mogą być celem ataków hakerskich. Niestety należy powiedzieć, że merge zmniejsza poziom bezpieczeństwa sieci.
Merge ethereum może także przyczynić się do zmniejszenia ceny samego etheru, jak i innych kryptowalut stworzonych na jego blockchainie. Jeżeli merge doprowadzi w przyszłości do komplikacji z połączeniem między węzłami, może to doprowadzić do spadku ceny. Niewydolność blockchainu ethereum mogłaby również pociągnąć za sobą w dół dziesiątki kryptowalut, które zostały oparte na sieci ethereum i nie mają swojego autonomicznego blockchaina.
Czy ethereum 2.0 to nowa kryptowaluta, która zastąpi starą sieć?
Ethereum 2.0 nie jest nową kryptowalutą, a jedynie zmianą funkcjonowania sieci. Niektóre duże giełdy kryptowalut wprowadziły nazwę ethereum 2.0 obok starego ethereum, co mogło wywołać lekkie zakłopotanie wśród użytkowników. Jednak zrobili to oni jedynie po to, aby klienci wiedzieli, który token ethereum nadaje się do stakowania.