Kruszcem nazywamy złoto lub srebro w postaci 99,5% metalu szlachetnego. W niektórych przypadkach kruszce są także wykonywane w 99,9%. Kruszce niegdyś były wykorzystywane jako środki płatnicze. Jednak dzisiaj, gdy odeszliśmy już na dobre od systemów monetarnych, mamy raczej do czynienia z tym że kruszce są przechowywane przez kolekcjonerów lub po prostu w ramach aktywa rezerwowego na przykład poprzez banki centralne, lub rządy państwowe. Kruszce tworzymy w momencie, w którym odkryjemy złoża i zaczniemy przerabiać je na pewną formę metali szlachetnych. Zazwyczaj przechowujemy srebro i złoto w dwóch formach. Są to monety lub sztabki.
Prawdopodobnie każdy z nas kiedyś spotkał się ze srebrnymi monetami lub sztabkami, które możemy kupić w różnorodnych mennicach skarbowych. Ten charakterystyczny kształt przyjął się w kulturze ludzkiej już setki lat temu. Złote monety wybijano nawet przed naszą erą, co świadczy o tym, że kruszce są ponadczasowym wyznacznikiem wartości. Czym zatem tak dokładnie jest kruszec? Jest metalem szlachetnym o wysokiej zawartości składnika bazowego. Oznacza to, że ma przynajmniej 99,5% danego metalu, a w niektórych przypadkach nawet 99,9%.
Kruszec był dawniej używany jako oficjalny środek płatniczy w różnych krajach (używano zarówno srebra, jak i złota, a rzadziej platyny)
Kruszce były w przeszłości wykorzystywane w systemach płatniczych, co może zadziwić niektóre osoby, ponieważ w dzisiejszych czasach są raczej obiektem inwestycyjnym. Sposobem na ulokowanie majątku na lepsze czasy. Dziś szacujemy, że około 20% wydobywanego na całym świecie złota jest przechowywane przez banki centralne. W rezerwach bankowych złoto jest przechowywane najczęściej w postaci bulionu. Banki wykorzystują je do stymulowania państwowych gospodarek lub regulowania zadłużenia wobec innych beneficjentów.
Prawie wszystkie banki kruszców są członkami London Bullion Market Association (LBMA). Niektóre z banków zaangażowane w tej grupie działają również na terenie naszego kraju. Takim bankiem jest na przykład BNP Paribas i Citibank. Na rynku spot banki bardzo często handlują również złotem w celu regulowania należności między instytucjami. Złoto jest wówczas po prostu zamieniane za gotówkę po aktualnym kursie. Banki kruszcowe bardzo często pożyczają również pewne ilości złota firmom wydobywczym odpowiedzialnym za wydobywanie metali szlachetnych. Takie sytuacje mają na celu sfinansowanie określonego celu wydobywczego, co ma w niedalekiej przyszłości opłacić się obu stronom.