Jak wypełnić PIT 28 i go rozliczyć? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytanie, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu już teraz! Szczegóły na temat PIT 28 znajdziesz poniżej.
- Kogo obowiązuje PIT 28?
- Jaka jest podstawa opodatkowania przy ryczałcie?
- Jak wypełnić oraz rozliczyć PIT 28?
Planujesz rozliczyć się z urzędem skarbowym, ale nie wiesz jaką deklarację PIT wypełnić? Korzystasz z opodatkowania ryczałtem i jednocześnie prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą? W takim przypadku deklaracja PIT 28 jest odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie! Kogo jeszcze obowiązuje PIT 28? Na pytanie odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. Już teraz zapraszamy do szybkiego zapoznania się z jego treścią.
Kogo obowiązuje PIT 28?
Kogo obowiązuje PIT 28 i jak go rozliczyć? PIT 28 przeznaczony jest dla osób, które uzyskują przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Do niej zalicza się między innymi spółkę jawną, cywilną czy działalność indywidualną. Ponadto PIT 28 online muszą wypełnić te osoby, które otrzymują dochody ze sprzedaży produktów rolnych przetworzonych pochodzących z własnej hodowli, uprawy lub chowu. Deklaracja ta dotyczy także tych podatników, którzy uzyskują dochód w ramach tak zwanego rolniczego handlu detalicznego.
Jeśli uzyskujesz przychód z najmu, podnajmu, poddzierżawy lub dzierżawy, PIT 28 to także deklaracja dla Ciebie. Dokument ten wypełnij także w sytuacji, gdy zawierasz umowy o podobnym charakterze, ale nie w ramach prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej. Od 2023 roku osoba wynajmująca będzie miała tylko jedną możliwość, jeżeli chodzi o opodatkowanie najmu prywatnego – dotyczy to właśnie formy ryczałtu. Stąd konieczność wypełnienia deklaracji PIT 28 w 2023 roku.
Pamiętaj, że przychodu, który jest opodatkowany ryczałtem od ewidencjonowanych przychodów, nie można łączyć z resztą swoich przychodów, które pochodzą z innego źródła i jednocześnie podlegają opodatkowaniu dochodowym podatkiem. Przychody z innych źródeł nieopodatkowane w formie ryczałtu należy rozliczać w takim zeznaniu podatkowym jak – na przykład – PIT 36 czy PIT 37.
Jaka jest podstawa opodatkowania przy ryczałcie?
Jaka jest podstawa opodatkowania przy ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych? Otóż jest to przychód. To sprawia, że nie można rozliczać kosztów uzyskania przychodów. Ponadto nie ma możliwości odliczać od podatku ulgi B+R czy prorodzinnej. Nie oznacza to jednak, że nie można korzystać z innych odliczeń czy ulg podatkowych. Lista obejmuje między innymi ulgę rehabilitacyjną, na Internet, abolicyjną, mieszkaniową na prawach nabytych, termomodernizacyjną czy z tytułu wpłaty na IKZE. Jeśli spełniasz określone warunki, możesz także skorzystać z takich odliczeń i ulg podatkowych jak darowizna przekazana na cele kultu religijnego, krwiodawstwa czy pożytku publicznego.
Dodatkowo lista odliczeń i ulg podatkowych obejmuje składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz straty z działalności gospodarczej.
Od podatku możesz odliczyć także 1% na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego. Od 2023 roku odliczenie od podatku ma wzrosnąć do 1,5%. Aby jednak rząd mógł przekazać dalej te pieniądze, koniecznie zapłać swój podatek w terminie oraz ewentualne zaległości podatkowe. Jeśli złożysz swoje zeznanie po terminie, nie będziesz mógł przekazać 1% podatku na organizację pożytku publicznego. Jak widać, nawet jeżeli prowadzi się działalność opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym, to można łatwo wypełnić obowiązek złożenia zeznania podatkowego.
Jak wypełnić oraz rozliczyć PIT 28?
Jeśli jesteś podatnikiem zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych, swoją deklarację PIT 28 za rok 2022 koniecznie złóż do 2 maja 2023 roku. Podatek ryczałtowy za ostatni kwartał i za grudzień natomiast należy zapłacić do 28 2023 roku.
Jak wypełnić PIT 28? Jeśli nie znasz się na podatkach, koniecznie skorzystaj z dostępnych w Internecie darmowych programów, które ułatwią Ci wypełnianie deklaracji, a nawet wskażą, które dokumenty powinieneś wybrać. Dodatkowo program podpowie Ci, jakie inne dane będą Ci potrzebne do prawidłowego wypełnienia odpowiedniej deklaracji. Dzięki temu, że te programy są dostępne online, możesz wysłać swoje zeznanie podatkowe, bez konieczności wychodzenia z domu.
Przy wypełnianiu PIT 28 konieczne jest prawidłowe wyliczenie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych. Jeśli chcesz mieć pewność, że podczas obliczeń nie popełnisz żadnego błędu, koniecznie skorzystaj z internetowego kalkulatora. Taki kalkulator ryczałt liczy kompleksowo – uwzględniając także ulgi i odliczenia, jeśli z takowych chcesz i możesz skorzystać.
W przypadku problemów z podaniem wysokości uzyskanego przychodu, obliczenia należnego ryczałtu lub zweryfikowaniem wysokości dokonanych odliczeń, warto zapoznać się z informacjami dostępnymi na stronie programu do rozliczania zeznania PIT. Dużym ułatwieniem dla wszystkich użytkowników (w tym również osób rozliczających się na zasadach ogólnych, korzystających z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz przychodów opodatkowanych według skali) jest to, że zeznanie podatkowe PIT jest wysyłane do urzędu skarbowego bezpośrednio z programu. Dzięki temu zeznanie PIT na pewno zostanie dostarczone w terminie, o ile tylko podatnik będzie pamiętał o podaniu wysokości osiągniętego dochodu. Kolejnym ułatwieniem jest to, że formularze można składać z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego.